Musím chodiť na vyšetrenia ku gastroenterológovi?

Zodpovedané
11. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vyšetrení u dcérky. Z krvných testov jej vyšla alergia na bielkovinu kravského mlieka a hraničná celiakia. Sme objednaní na gastroenterologickú ambulanciu na vyšetrenie,

Je možné, že dcérka nebude mať alergiu na BKM?

Môže po prísnej diéte jesť mliečne produkty?

Mne bola diagnostikovaná celiakia pred rokom. Mala som hraničné hodnoty, po gastre (odber vzorky, z krvi mi pred dvoma rokmi nevyšla - tu by som chcela podotknúť, že ja som nemala prísun pečiva potrebného na zachytenie celiakie, pretože som mala ťažkosti, tak pečivo som nejedla možno tri mesiace, len asi pár dní pred odberom vzorky), ale najskôr ma potrápil helicobacter.

Gastroenterológ to uzavrel s tým, že nemám nárok na recepty, ale celiakiu nevylúčil. Vraj mám držať prísnu diétu dva týždne, no a potom som otehotnela a už som sa s tým nezaoberala. Držím bezlepkovú diétu a cítim sa výborne. Zmizol mi ekzém, niekedy ma trápia mliečne výrobky.

Musím chodiť na vyšetrenia ku gastroenterológovi?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

výsledky, ktoré sú k dispozícií žiaľ nie su čitateľné. Vhodnejšie by bolo poslať ich na mail, aby som sa k nim mohla vyjadriť.

Najskôr čo sa týka alergie na mliečnu bielkovinu. Na poslednom papieri výsledkov je celkom čitateľné, že sa jedná o intoleranciu mliečnej bielkoviny. Pozitívne protilátky sú IgM a IgG. Pokiaľ by sa jednalo o alergiu, pozitívne by boli protilátky IgE. Rozdiel medzi alergiou a intoleranciou sa dočítate na mojom blogu https://imwell.sk/blog/som-alergický-na-bielkov...

Intolerancia mliečnej bielkoviny ide často ruka v ruke s celiakou. Diéta je bez všetkých živočísnych mliečnych produktov, vrátane kozích alebo ovčích výrobkov. Tolerancia mliečnej bielkoviny sa môže časom zvyšovať, pokiaľ bude vhodne nastavená bezlepková a bezmliečna diéta. Diétu je samozrejmé nutné prispôsobiť veku.

Čo sa týka celiakie. Pred vyšetrením a testami akejkoľvek intolerancie je nutné zaraďovať potraviny, na ktoré je podozrenie. Pokiaľ expozícia nie je, neukážu sa ani pozitívne protilátky. Preto aj Vám mohal vyjsť celiakia ako negatívna aj keď ju zjavne máte. Vhodné by bolo aj vyšetrenie laktózovej intolerancie, alebo alergie a intolerancie mliečnej bielkoviny, pokiaľ pociťujete ťažkosti. Ak máte mliečne výrobky zaradené do stravy, výsledky by mali byť pravdivé.

Za gastrošpecialistom je potrebné chodiť na konzultácie každých 6 mesiacov kvôli sledovaniu stavu ale aj kvôli evidencii poisťovne a následnemu predpisovaniu dietetických potravín pri celiaki. Taktiež je pri celiakii možnosť preukazu ŤZP.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/