Zničia bielkoviny obličky?

Zodpovedané
5. mar 2021

Dobrý deň,

môj manžel začal cvičiť a jeho tréner vraví, že bielkoviny sú základ chudnutia. Vraj ak nebude prijímať dosť bielkovín, tak neschudne aj keď bude cvičiť. Problém je, že manžel má problémy s obličkami a chodí na vyšetrenia. Má vysoký krvný tlak a berie lieky. Predtým sa mu v moči objavili aj bielkoviny, čo samozrejme nie je dobré.

Zničia bielkoviny obličky, alebo sa to až tak neodzrkadlí?

Ďakujem

Dobrý deň,

pán tréner mal na mysli pravdpoeodbne ketogénnu diétu, ktorá je síce učinná ale nie trvalá. Keďže stav ketózy nemôžeme dlhodobo udržiavať zo zdravotných dôvodov. Preto potom prichádza nešťastný jojo efekt.

Ak je zdravotný stav takýto treba o tom upovedomiť daného človeka, ktorý vás berie do vlastných rúk a on by sa mal k tomu adekvátne postaviť. Ak máme pacienta s metabolickým syndrómom a so zvýšenými hladinami bielkovín v moči, je potrebné množstvo bielkovín v strave regulovať.

Zamerajte sa najmä na zdravé tuky omega3 a 6 v strave, dostatok rozpustnej vlákniny a vylúčte spracované a sladké potraviny.

Aby som Vám mohla viac poradiť, potrebovala by som poznať bližšie zdravotný stav a celkovú anamnézu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/