Čo znamenajú skákajúce saturácie u 4,5-ročnej dcérky?

Zodpovedané
15. nov 2023

Dobrý deň,

4,5-ročná dcérka má tachykardiu, momentálne je 2 roky bez liekov, s vpv obrazom. Do budúcna sa to bude ablačne odstraňovať. Máme problém so saturáciami, ktoré jej veľmi kolísaju, na dcérke v tej chvíli nie je nič vidno. Na echu nič nenašli, na 24-hodinovom EKG Holteri tiež nič.

Je možné, že môže mať srdcovú vadu, ktorú nie je vidieť bežným echo?

Na pľúcne chodíme, tam to vraj nemá súvis. Nikto to poriadne nerieši, ale určite to normálne nie je, keď je dokáže saturácia skočiť na 83% a potom stupne a znova klesá. Aj pulzová frekvencia jej vie skákať zo 65 na 120 behom chvíľky.

O čo by mohlo ísť?

Dokonca aj v škôlke si všimli, že im raz zmodrala.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka vrodených srdcových chýb spôsobujúcich pokles saturácií kyslíka, tieto sú dobre nájditeľné na echokardiografickom vyšetrení u špecialistu.

Ak ste takéto vyšetrenie absolvovali, mala by byť srdcová príčina desaturácie vylúčená.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/