Môže dieťa vyrásť zo šelestu?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

syn má 1 rok a boli sme na kontrolnom vyšetrení neuzavretého foramen ovale. Syn bol veľmi plačlivý, nechcel sa dať vyšetriť. Doktorka mi nevedela s určitosťou vylúčiť, či je zatvorený. Podľa USG, ktorý ako tak spravila mi napísala do správy: Zdá sa mala MI< TI niečo hrubšie.

Môže dieťa môže z toho vyrásť, alebo sa už chlopňa nevie časom douzatvoriť?

Patrí tento typ šelestu medzi funkčné, čiže fyziologické u dieťaťa, alebo je to patologický organický typ?

Ak je dieťa pri USG vyšetrení plačlivé a v nekľude, môže byť nález skleslený?

Ďakujem

Dobrý deň,

foramen ovale sa vie uzatvoriť spontánne skoro u 70% detí. Šelest je pravdepodobne z malej mitrálnej nedovieravosti (MI), ktorú doporučujem sporadicky kontrolovať.

Pri vyšetrení je vždy lepšie, ak sa dieťa nebráni a nepohybuje, umožňuje to lepšie zobrazenie srdcových štruktúr.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/