Ukázala by sa dvojročnej dcére už vrodená vada srdiečka?

Zodpovedané
4. nov 2021

Dobrý deň,

manželova matka trpí vrodenou srdcovou vadou (stenóza arterie pulmonalis, defekt predsieňového a komorového septa a atypický priebeh aorty). Preto som bola ešte v tehotenstve na špecializovanom pracovisku na prenatálnom echu, kde bolo všetko v poriadku. Odporučili však vyšetrenie aj po narodení.

Keď mala dcéra pár mesiacov, boli sme u detského kardiológa. Robil jej sono srdiečka a všetko bolo v poriadku. Ale neurobil EKG, lebo že je ešte maličká. Dcéra už má 2 roky.

Je podľa Vás potrebné ešte toto prípadne nejaké ďalšie vyšetrenie, alebo by sa vrodená chyba srdiečka už dávno ukázala?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že sono bolo negatívne na srdcovú chybu, tak nie je treba doplniť EKG vyšetrenie.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/