Dcérka sa narodila v 27. týždni ako extrémne ťažko nedonosená. Akú šatku mi odporúčate?

Zodpovedané
29. okt 2020

Dobrý deň,

mám dcérku, ktorá ma 5 mesiacov. Korigovaný vek 2 mesiace, lebo sa narodila v 27. týždni ako extrémne ťažko nedonosená. Momentálne ma váhu 3 200 gramov.

Ktorú šatku by ste mi odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite by sme odporúčali šatku (nie novorodenecký nosič), do nej budete najlepšie vedieť uviazať svoju dcérku.

Pri malých predčasne narodených deťoch sa odporúča elastická šatka - tu nájdete videonávod ako sa viaže. Je to vlastne silnejší úplet, pohodlnosťou vydrží cca do 6-7 kg, potom sa už začne prevesovať a pod váhou dieťatka klesá nižšie.

Značiek je na trhu viacero, dobré skúseností sú napríklad so šatkou Minu wrap (česká značka) alebo Liliputi elasticka šatka. S elastickou šatkou sa viaže takto:

Takto veľké dieťatko (3,2 kg) by ste však mohli už viazať aj do pevnej šatky. Najlepšia by bola s čo najnižšou gramážou (z tej si viete odvodiť "hrúbku" šatky). Z našich by bola najlepšia šatka Folk Azure - tá má gramáž 185 g/m2 (https://www.sestrice.com/satky-na-nosenie-deti/...), alebo Slncia Lavander s gramážou 230 g/m2 (https://www.sestrice.com/satky-na-nosenie-deti/...). Takto pevne tkaná šatka je správne diagonálne pružná, tak pekne obopne telíčko detské a s touto gramážou vám vydrží počas prvého roku určite (do cca 10 pri tej nižšej gramáži).

Ako sa viaže pevná šatka si môžete pozrieť v tomto návode:

Dúfame, že táto naša odpoveď bola nápomocná. Ak máte ďalšie otázky, nech sa páči, kľudne nám napíšte. Pekný deň ešte želáme 🙂

Za Sestrice
Barbora