Mám nízku hladinu estrogénu a menopauzu. Je ešte možné otehotnieť?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

mám 36 rokov a pred štyrmi rokmi som mala druhý pôrod. Ako som prestala dojčiť, tak som nedostala menštruáciu. Zistilo sa, že mám nízku hladinu estrogénu a menopauzu. S tým som mala problémy aj pred tehotenstvom. Lieky ako antikoncepciu a podobné, ktoré by zahusťovali krv nemôžem brať pre prekonaný HELPs po pôrode.

Už niekoľko mesiacov beriem fytosóju na doplnenie estrogénu, no menštruáciu stále nemám.

Je možné brať nejaké iné lieky, ktoré by dopomohli navodiť cyklus?

Je možné, aby som ešte otehotnela?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

menopauza je stav, ktorý nastáva po ukončení funkcie vaječníkov, teda po ukončení produkcie hormónov Estrogén a Progesterón. Tieto hormóny spôsobujú rast folikulu a dozrievanie vajíčka. Zároveň zabezpečujú aj rast endometria.

Pri menopauze je vylúčené otehotnenie s vlastnými gamétami.

V centre asistovanej reprodukcie sa môžete informovať o možnostiach v rámci darcovského programu.

Želám všetko dobré.
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19