Prečo sa aj u nás bežne neodporúča ženám DHEA?

Zodpovedané
4. feb 2023

Dobrý deň,

čítala som knihu "It starts with the Egg?". Obsahuje odkazy na konkrétne výskumy, ale ako laik neviem ohodnotiť, či to má výpovednú hodnotu. Niekoľkokrát sa tam spomína, že výskum nebol uskutočnený na dostatočne veľkej vzorke. Zaujíma ma to, pretože v jednom z CAR mi lekárka odporučila užívať DHEA. Užívala som ho 2 mesiace pred a aj počas stimulácie a dosiahli sme zatiaľ najlepší výsledok zo všetkých troch IVF. V knihe sú spomenuté ženy z USA, ktoré bežne riešia IVF aj užívaním DHEA a sledujem aj asi 25 takých na Instagrame.

Prečo sa teda aj u nás bežne neodporúča ženám DHEA, tak ako napríklad Myo-Inozitol?

Áno, uvedomujem si, že DHEA nie je pre všetky a neodporúča sa ženám s PCOS.

Aký máte názor na knihu It starts with the Egg?

Je naozaj napísaná na základe výskumov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre čitateľky Poradne len v krátkosti uvediem, čo to je DHEA.

DHEA je 19- uhlíkový steroid, ktorého väčšina sa syntetizuje v zona reticularis nadobličky, menšia časť v mozgu a koži. U žien je spolu s testosterónom a androstrendionom tiež syntetizovaný tekálnymi bunkami preantrálnych folikulov. Je prirodzeným produktom ľudskéhom organizmu a najhojnejším hormónom v tele. Považuje sa za hormón mladosti a prekurzor pohlavných steroidov - estrogénov a testosterónu. Jeho koncentrácie sú najvyšie vo veku 25 rokov a vekom postupne klesajú. Výrazná redukcia DHEA po 40. roku života vedie u žien k zníženiu produkcie estrogénov a navodzuje menopauzu.

Od roku 2000 sú publikované aj štúdie o suplementácii DHEA v kombinácii s gonádotropínmi v reprodukčnej medicíne.

V posledných rokoch sa publikovali a stále prebiehajú ďalšie štúdie o možnom benefite DHEA u pacientok, ktoré boli pre sterilitu liečené metódou IVF a na stimuláciu gonádotropínmi mali slabú, nedostatočnú odpoveď, resp. reagovali ako “poor responders”. Za účelom zlepšenia odpovede “poor responders” boli už skúmané viaceré liečebné modality - väčšinou bez signifikantného efektu.

V našom centre máme s podávaním DHEA pri liečbe neplodnosti už viac ako 10-ročné skúsenosti, pričom sústavne sledujeme tieto trendy v odbornej komunite. Preskripcia DHEA by mala byť vysoko individuálna a mala by zohľadňovať viacero aspektov.

Určite neodporúčame užívanie DHEA v liečbe neplodnosti bez konzultovania s lekárom v centre asistovanej reprodukcie.

Želám všetko dobré
Peter Harbulák

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19