Čo nám odporúčate pri zhoršení morfológie spermií?

Zodpovedané
29. nov 2020

Dobrý deň,

môj 33 ročný manžel mal robený spermiogram a všetky výsledky vyšli vysoko nadštandardne. Len patológia hlavičky spermií bola až u 99% spermií.

Opakovaný spermiogram (Halosperm) po 2 mesiacoch ukázal cca rovnaké výsledky. Pred 2,5 rokmi, keď sme sa snažili o prvé dieťa, tak mal v spermiogramoch (iný labák) raz 50% morfologicky zdravých a o pol roka na to 30% morfologických zdravých spermií (bez špecifikácie, že koľko malo defekt hlavičky a bičíka.

Je možné, aby za 3 roky nastala zmena z 50% na 1% morfologicky zdravých spermií?

Ak áno, tak máme hľadať nejaký dôvod?

Iné parametre sa za tú dobu nezmenili. Množstvo aj pohyblivosť spermií je veľká.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ je možné, aby sa spermiogram takto zhoršil, ale jednoznačnú príčinu je veľmi ťažké určiť.

Príčiny môžu byť v zvýšení stresu, zhoršenej životosprávy, nadváhy a množstva nešpecifickych faktorov.

Dr. Rybanska