Čo znamená sterilita primaria?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

mám 30 rokov a istý čas sa snažíme o dieťatko. Bohužiaľ sa nám nedarilo, tak lekárka urobila testy. Zistila, že mám nízku ovariálnu rezervu (0,38) a určila diagnózu sterilita primaria.

Čo to presne znamená?

Aké mám šance na otehotnenie?

Môžem mať vlastné dieťa?

Lekárka ma posiela na IVF oplodnenie. Partnerov spermiogram je v poriadku.

Za odpoveď dakujem

Dobrý deň,

diagnózu "sterilitas primaria" uvádza lekár, pokiaľ ste nikdy neboli tehotná, tzn. nemáte za sebou nielen žiadne pôrody, ale taktiež ani žiadne potraty, umelé prerušenie tehotenstva či mimomaternicovú graviditu.

Jedným z ukazovateľov ovariálnej rezervy je práve hodnota Anti-Müllerovho hormónu (AMH) v krvi, ktorého hodnotu udávate 0,38.

Vzhľadom na takto nízku hodnotu AMH v 30. roku života je šanca na spontánne otehotnenie výrazne nižšia, nakoľko pravdepodobne dochádza k predčasnému zlyhávaniu vašich vaječníkov.

Dôležité je však taktiež posúdenie ostatných parametrov hormonálneho profilu a vzhľad vaječníkov pri ultrazvukovom vyšetrení. Neuvádzate, ako dlho sa snažíte otehotnieť. No vo Vašom prípade by bolo vhodným riešením vyšetrenie v centre asistovanej reprodukcie, kde s vami radi skonzultujeme postupy liečby tak, aby ste mohli počať dieťa z vašich vlastných vajíčok, čo nie je nereálne.

Využite darcovských vajíčok, resp. darcovských embryí je obyčajne posledná možnosť, ktorú volíme až v prípade že sme vyčerpali všetky predchádzajúce možnosti.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková