Ktoré vitamíny sú vhodné na podporu otehotnenia pre mňa a pre manžela?

Zodpovedané
12. nov 2019

Dobrý deň,

mám 30 rokov a 18 mesačné dieťatko. Prvé sa nám podarilo na 1x a druhé sa už 3/4 roka snažíme a stále nič. Večer ešte kojím prvé dieťa.

Ktoré vitamíny sú vhodné na podporu otehotnenia pre mňa a pre manžela?

Čo ešte nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne platí, že pestrá a vyvážená strava by mala poskytnúť všetky vitamíny, ktoré potrebujete či už ste tehotná, alebo tehotenstvo iba plánujete. V prípade, že sa snažíte otehotnieť je vhodné zvýšiť príjem kyseliny listovej v potravinách (strukoviny, citrusové plody, celozrnné výrobky, listová zelenina ...) alebo vo voľnopredajných preparátoch naviac s obsahom myoinozitolu (Femibion, Inofolic, Ogestan apod.). Kyselina listová je veľmi dôležitá v procese delenia buniek pri vývoji zárodočných tkanív plodu, ktorý chráni pred vznikom defektu nervovej trubice, kardiovaskulárnych či urogenitálnych vývojových vád. Odporučená denná dávka je 400 až 800 mikrogramov folátu alebo kyseliny listovej denne.
Ďalej je potrebné doplniť vitamín D, najmä v blížiacom sa zimnom období, nakoľko tento vitamín prirodzene získavame premenou z provitamínu 7-dehydrocholesterolu v koži pôsobením slnečného žiarenia. Dôležité sú i vitamín C a E a tie zo skupiny B či omega-3 mastné kyseliny.

Váš partner môže užívať prípravky taktiež s obsahom inozitolu (napr. Folandrol), ktorý podporuje tvorbu spermií, vitamín C, E, zinok, koenzým Q10.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková