Môže byť príčina potratov problém so štítnou žľazou?

Zodpovedané
11. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už som 2x spontánne potratila v 2. trimestri (v r. 2019 v 20. týždni, v r. 2020 v 16. týždni) - diagnóza MA. Predtým som porodila 2 zdravé deti.

Môže byť príčina potratov problém so štítnou žľazou?

Výsledky z hematológie mám v poriadku.

V prvom tehotenstve mi vyskočili hodnoty na štítnu žľazu anti TPO na 16. Na vyšetrení u endokrinológa mi zistili, že ide o autoimunitnú tyreoiditídu v štádiu hypertyreózy. Liečba však potrebná nebola.

Pri poslednom tehotenstve som bola opäť na endokrinológii a výsledky boli opäť hraničné, znovu bez liečby.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

štítna žľaza je veľmi dôležitá. Určite je jej správne nastavenie viac než potrebné.

Nezanedbateľné sú aj iné faktory ako vek, imunológia, genetika a iné. Všetky potenciálne faktory spôsobujúce potrat ani nevieme vyšetriť.

Pokiaľ ste boli opakovane na endokrinológiu a liečbu nenasadili, tak predpokladám že nebola indikovaná. Na posúdenie stavu je potrebné uviesť aj zvyšné hodnoty štítnej žľazy - TSH, fT3, fT4.

S pozdravom