Potratila som a mám za sebou neúspešné IUI. Čo nám pomôže?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý deň,

mám 33 rokov, chceli by sme dieťatko, ale nedarí sa nám.

Mám vyšetrenú genetiku a aj hormóny sú v poriadku. Manžel má menej pohyblivé spermie, ale je to len 1 % pod priemerom. Takže žiadna hrôza.
Absolvovali sme aj jedno IUI, ale bolo neúspešné. Doktori v centre nás ďalej neriešia hovoria, že všetko je ok.

Ako máme ďalej postupovať?

Tehotná som už spontánne bola, ale v 22. týždni som na základe amniocentézy potratila. Odvtedy prešli 2 roky a my stále len čakáme.

Čo nám môže pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

asthenozoospermia, teda zhoršená pohyblivosť spermií patrí k častým príčinám poruchy plodnosti zo strany muža.

Za normu sa považuje aktívna pohyblivosť aspoň 32% spermií z celého objemu ejakulátu.

Už samotná azoospermia, hoci aj iba hraničná je indikáciou k umelému oplodneniu (inseminácia nie je ešte považovaná za umelé oplodnenie), zdravotná poisťovňa v tomto prípade uhrádza časť nákladov spojených s IVF liečbou pacientkam do dovŕšeného 39. roku života.

Na zlepšenie kvality spermií je vhodné, aby váš parter užíval voľnopredajné prípravky s obsahom inozitolu a kyseliny listovej, koenzým Q10, zinok, vitamín C a E.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková