Môže majiteľ firmy odoslať zamestnanca zo dňa na deň na nútenú dovolenku?

Zodpovedané
22. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nútenej dovolenky, na ktorú ma poslal môj zamestnávateľ kvôli výpadku elektrickej energie.

Môže majiteľ firmy odoslať zamestnanca zo dňa na deň na nútenú dovolenku, a to bez predchádzajúceho dohovoru so zamestnancom?

Akou časťou dovolenky môže zamestnávateľ disponovať?

Keďže výpadok energie bol prekážkou v práci nie mnou zavinenou, musí zamestnávateľ uhradiť mzdu, aj keď bol zamestnanec odoslaný z práce domov?

Alebo mu musí nájsť adekvátnu náhradu práce na hodiny, aby mal pracovník zaplatený celých 8 hodín pracovného času?

Musí si tento výpadok zamestnanec odpracovať v náhradných hodinách?

Ďakujem

Dobrý deň,

čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek, pričom čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

Zákonník práce nestanovuje žiaden limit, že akou časťou dovolenky môže zamestnávateľ disponovať. Vychádza sa z toho, že každé odvetvie/každý zamestnávateľ má svoje špecifiká a že sa zamestnávateľ so zamestnancom vždy najlepšie dohodnú bez ďalších obmedzení zákonom.

Je celkom zjavné, že "nútená dovolenka", na ktorú sa pýtate nezodpovedá tomu, čo požaduje Zákonník práce. V danej situácii ide skôr o prekážky v práci na strane zamestnávateľa (viď nižšie).

Pri prekážkach v práci na strane zamestnávateľa platí, že ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou v dodávke pohonnej sily a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk