Bude po kolaudácii dom stále iba manželov?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom práv k nehnuteľnosti, ktorú momentálne staviame s manželom. Manžel dostal pozemok od rodiny formou darovacej zmluvy (už počas trvania manželstva). Následne sme spoločne začali stavať dom na tomto pozemku. Momentálne je dom evidovaný ako rozostavaná stavba a do roka plánujeme kolaudáciu. Momentálne žiadame o hypotéku, kde je manžel hlavný žiadateľ a ja spoludlžnik.

Bude po kolaudácii dom stále iba manželov, alebo to bude spoločná nehnuteľnosť?

Ako by sa pristupovalo k domu v prípade rozvodu?

Je potrebné, aby sme na kataster následne dom prepísali aj na mňa, ak chceme, aby bol dom spoločný?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste dom začali stavať až za trvania manželstva, mal by spadať do BSM (a teda patriť Vám obom), keďže predpokladám, že ste na jeho budovanie použili aj finančné prostriedky patriace do BSM (napr. spoločné úspory).

Informujte sa na katastri, že akým spôsobom možno docieliť zápis na Vás oboch, nie len na manžela.

Ak by aj kataster zapísal dom iba na manžela, nič by nemuselo byť stratené ani v prípade rozvodu - len vy by ste v rámci konania o vyporiadaní BSM museli preukazovať, že ste dom postavili za manželstva a zo spoločných peňazí, t.j. že má patriť do BSM.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk