Musí otec súhlasiť so zmenou priezviska 14-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobry deň,

mám 14-ročného syna, s jeho otcom sme neboli manželia. Syn má priezvisko po otcovi. Ja som stále slobodná. Otec sa celý život o syna nezaujíma, neplatí súdom stanovené výživné. Pravidelne chodím podávať trestné oznámenie, momentálne je kvôli tomu v podmienke.

Je možné zmeniť synovi priezvisko na moje?

Musí s tým jeho otec súhlasiť?

V akom veku si môže syn zmeniť priezvisko sám od seba, teda bez toho, aby sa otec k tomu vyjadroval?

Ďakujem

Dobrý deň,

súhlas otca je štandardne potrebné predložiť vždy. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak bol otec pozbavený rodičovských práv, alebo ak boli tieto obmedzené. V tom prípade predkladáte úradu rozhodnutie o pozbavení/obmedzení rodičovských práv.

Ak by išlo o maloletého staršieho ako 15 rokov, tak je potrebné predložiť aj súhlas maloletého. Na oboch súhlasoch musí byť úradne osvedčený podpis.

Váš syn bude oprávnený požiadať o zmenu priezviska bez potreby súhlasu rodičov až po dovŕšení plnoletosti (18 rokov).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk