Nezhody medzi bratmi a vymáhanie pôžičky cez exekútora. Ako postupovať?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

pred 3 rokmi nám manželov brat požičal 3000 EUR na zaplatenie zábezpeky na dom. K dnešnému dňu sme mu dlžní 1000 EUR. Pri požičaní sme spísali dohodu o vyplatení, keď budeme čerpať hypotéku. Nerátali sme s tým, že budeme čerpať cez tranže. Ústna dohoda potom bola, že mu zvyšok vrátime po vyčerpaní hypotéky (k dnešnému dňu ešte nie sme v tejto fáze hypotéky). Nakoľko jedného dňa vznikli medzi bratmi nezhody, začal sa nám vyhrážať, že si týchto 1000 EUR bude vymáhať cez exekútora.

Ako okrem dohody sa dá tomu predísť?

Môže to vymáhať právnou cestou?

Ja kvôli exekúcii automaticky dostanem výpoveď v práci.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, časť dohody je spísaná vo forme listiny a časť ústne.

Manželov brat v princípe môže dlžnú čiastku vymáhať súdnou cestou, no ak ešte neboli splnené podmienky, za ktorých mu podľa dohody peniaze vrátiť musíte, mal by súd žalobu zamietnuť.

Návrh na exekúciu možno podať len v prípade úspešnej žaloby.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk