Je vhodné dávať ročnému dieťaťu slnečné okuliare?

Zodpovedané
16. apr 2024

Dobrý deň,

syn má momentálne 11 mesiacov a už mu na slniečku dávam slnečné okuliare. Nechcem, aby žmúril.

Robím správne?

Nemôžem mu tým poškodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

robíte správne!

Všetky deti potrebujú ochranu pred slnečným žiarením. Ich šošovka je ešte veľmi číra a UV žiarenie tak preniká nefiltrovane priamo na sietnicu. V dospelosti sa to môže prejaviť na rôznych očných ochoreniach ako sivý zákal, degenerácia makuly ale aj nádory na viečkach.

Tak ako nedáte dieťa v lete na slnko bez opaľovacieho krému, nemali by ste zabúdať ani na ochranu očí slnečnými okuliarmi.

Koluje však mýtus, že slnečné okuliare u menších detí spôsobujú tupozrakosť. To je našťastie naozaj len mýtus a nenechajte sa tým znepokojovať.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk