Dajú sa u Vás na klinike odstrániť znamienka z tváre laserom?

Zodpovedané
10. sep 2023

Dobrý deň,

pár znamienok na tele mám chirurgicky vybratých na inom pracovisku a jazvy mám škaredé.

Dajú sa u Vás na klinike odstrániť znamienka z tváre laserom?

Ostávajú po použití lasera jazvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

jazva vzniká vždy, ak sa zasahuje do celej hrúbky kože. Ak je zásah len povrchový, jazva neostane.

Znamienka sa nachádzajú v celej hrúbke kože. Ak sa odstránia skalpelom alebo laserom, vždy ostane jazva.

Laserom sa znamienko neodstraňuje, ale "spáli". Tým pádom sa nedá odoslať na histologické vyšetrenie ako pri vybratí skalpelom. Znamienko po posúdení kožným lekárom by malo ísť na histologické vyšetrenie.

Iné drobné útvary na koži nezasahujúce celú hrúbku kože sa dajú odstrániť skalpelom alebo laserom tak, že jazva neostane. Niektoré sú vzhľadom na rozsah prakticky vhodnejšie pre laser.

Ja nepoužívam laser pri odstraňovaní znamienok.

No nie každá jazva musí byť škaredá po chirurgickom ošetrení. Skúste zmeniť kliniku/lekára. Ale na tele sú lokality, v ktorých je nenápadná jazva nedosiahnuteľná (plecia, dekolt, chrbát, nad väčšími kĺbami, špička nosa atď.).