Je v poriadku opuch 5 týždňov po augmentácii?

Zodpovedané
19. dec 2023

Dobrý deň,

dnes som presne 5 týždňov po augmentácii prsníkov (iba vklad). Boli mi vložené anatomické implantáty Mentor 420cc. Základ som mala väčšie A, ale pevné bez uvoľnenej kože.

Na pravom prsníku sa mi stále v hornej časti drží opuch a ľavá strana sa začala usádzať a začína mať pekný prirodzený tvar, ale pravá strana je na tom stále rovnako. Aj na fotke je vidieť, že ako sa ľavá strana usádza a pravá je opuchnutá.

Je podľa Vás opuch po 5 týždňoch ešte v poriadku?

Aký máte názor na manuálnu lymfomasáž, ak opuch pretrváva?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžem odpovedať všeobecne ohľadom opuchu, ale to nemusí byť Váš prípad.

Veľmi často sa pravá strana a ľavá strana vyvíjajú odlišne. Len chirurg, ktorý Vás operoval vie presnejšie posúdiť, či daný priebeh je primeraný dobe a typu operácie, napríklad či pred operáciou ste mali aj rôzny základ.

Plnší prsník, alebo vystúpené rebrá na jednej strane spôsobujú asymetriu, ktorú si pred operáciou málokedy ženy všimnú a pozorný chirurg na to musí pred operáciou upozorniť.
Niekedy ani použitie rôznych tvarov a veľkostí implantátov nepomôže.

Niekedy stav pri operácii vyžaduje iný postup. Napríklad ak je výraznejšie prirastený veľký prsný sval, alebo prerastený veľký a malý prsný sval v hornej časti vytváranej kavity, čo spôsobí väčšie krvácanie pri preparácii a následne aj väčší a dlhšie-trvajúci opuch.

V iných prípadoch ako Váš, môže byť vplyv predtým prítomných implantátov. Všeobecne si implantáty sadajú probližne 3 - 6 mesiacov, finálne zmeny môžu trvať aj viac ako rok.

Lymfodrenáž má pozitívny efekt na opuch po 6 týždňoch od operácie pri nekomplikovanom priebehu. V prípade infekcie, serómu, laxných tkanív a kombinácie s modeláciou prsníkov môže negatívne ovplyvniť výsledok.