12 ročný syn sa odčleňuje od kolektívu. Ako mu zvýšim sebavedomie?

Zodpovedané
12. máj 2020

Dobrý deň,

mám 12 ročného syna a veľmi ma trápi, že sa odčleňuje od kolektívu. Má v triede jedného - dvoch kamarátov, s ktorými si dobre rozumie. Od ostatných si drží odstup. Keď sa napríklad stretnú pred školou, všetci stoja v hlúčiku a rozprávajú sa a on sa postaví pár metrov od ostatných sám a nezapojí sa.

To isté na športovom tréningu, kde sú podľa mňa dobrý kolektív. Ale on sa vždy postaví bokom a akoby sa bál zapojiť, že ho nepríjmu.

Syn bol od malička s miernou nadváhou, za čo si vypočul aj nejeden posmešok a má veľmi nízke sebavedomie. Aj učitelia v škole mi povedali, že je veľmi múdry, písomky super, ale ústny prejav je pre neho trápenie.

Je veľký dobrák, má priateľskú povahu, aj spolužiakov má rád. Sú malá trieda, nevychádzajú zle, ale keď ich vidím tak spolu a jeho ako sa automaticky postaví bokom, je mi z toho veľmi smutno.

Mám ho nejako presviedčať, aby sa viac zapájal?

Mám mu dohovárať, alebo to nejako riešiť?

Syn na sebe začal pracovať a postavou už zapadne medzi ostatných.

Ako mu podporiť aj zdravé sebavedomie, aby bol spokojné a šťastné dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že synček môže mať zníženú sebaúctu, dokonca možno že nejakú časť seba odmieta, má problém s jej integráciou. Tiež však skrátka môže byť, že sa cíti istejšie v menšej skupinke kamarátov, nie je rád vo veľkej skupine a stredobodom. Posúdiť to by bolo na pozorovaní a rozhovore s odborníkom.

Presviedčať ho, ani dohovárať mu nemá zmysel. Bolo by to proti nemu, možno by cítil akýsi nátlak, a ak by nedokázal splniť to, čo od neho žiadate, mohol by sa cítiť nedostatočný, menejcenný.

Môžete mu pomenovať, že ste si všimli, že stál bokom, keď sa ocitne v takej situácii. Dať mu najavo záujem a keď ta sa spýtať ako sa cítil, aké to pre neho bolo, čo by potreboval keď tak. Možno mu tak bolo príjemne.

Dôležité je, aby sa cítil prijatý a v bezpečí. Komunikujte s ním empaticky. Zrkadlite mu emócie. Dávajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, je pre vás dôležitý, že sa mu snažíte rozumieť a zaujímate sa oňho.
Nastavujte mu hranice.

Dávajte mu na výber, prejavujte mu dôveru, jeho rozhodnutia rešpektujte. Pýtajte sa ho na názor. Oceňujte ho, ukazujte mu, že si ho vážite, že ho máte radi. Prejavujte mu lásku. Stavajte na tom dobrom.

Doma uplatňujte dohody, pravidlá. Skúste obmedziť zákazy, príkazy, nepoužívajte tresty. Komunikujte v 1. osobe jednotného čísla. Nehodnoťte osobu syna.

Záleží od vášho vzťahu, dôvery, ktorú voči vám má, nakoľko sa vám s niečím zverí. Môžete mu odkomunikovať ako vnímate situáciu, vyjadriť svoje pocity a ubezpečiť ho, že ste tam pre neho ak by potreboval.

Ak by sa vám zdalo, že si neverí, odpisuje sa už dopredu, zdá sa vám nespokojný, nešťastný, dajte na intuíciu a skúste navštíviť odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com