18 mesačná dcéra ma pri zaspávaní ťahá za vlasy. Ako ju to odnaučím?

Zodpovedané
27. sep 2020

Dobrý deň,

moja 18 mesačná dcéra zaspávala tak, že si hladkala vlasy. Pri zaspávaní ja ležím pri nej a ani neviem kedy sa stalo, že začala za vlasy chytať mňa. Ona sa tým ukľudňuje,ale pre mna to už bolo neznesiteľné.

Aj keď ideme dlhšie autom a je už nervózna, chce ma chytiť za vlasy. Keď jej ich nedám, tak plače. Asi mesiac jej to zakazujem, prve dni bol plač. Teraz je to už v pohode, ale ona sa vždy snaží dostať k tým mojim vlasom.

Pri zaspávaní nerobím nič iné, len jej ruku odsúvam od mojej hlavy. Skúšala som jej dať plyšovú hračku do postele, aby sa zamerala na ňu, ale nejako to nezaberá.

Ako ju od toho odnaučím?

Skonči sa to niekedy?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka sa zrejme takto upokojuje. V tomto veku je bežné mať nejakú takúto stratégiu, avšak rozumiem, že vám to prekáža. Treba jej nastavovať hranicu a hľadať nejakú alternatívu.

Vidím, že skúšate rôzne veci. Treba zrejme skúšať ďalej. Môžete jej vlásky skúsiť niečím nahradiť. Držte ju za rúčku, hladkajte, škrabkajte, spievajte, čokoľvek, čo by jej pomohlo zaspávať bez toho. Nech si niečo skúsi držať, môžete jej ponúknuť nech si to aj sama vyberie.

Keď jej vlasy zakážete a plače, zrkadlite jej emóciu a nastavte hranicu. Je ti to ľúto. Chcela si mi chytať vlasy. Teraz sa na mňa hneváš.
Mne sa ale nepáči keď mi chytáš vlasy.

Môžeš ma chytiť za ruku/chytiť si plyšáka atď.

Chce to trpezlivosť a hľadanie správnej cesty, ale nie je to nemožné.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com