2,5 ročný syn plače, keď má ísť v škôlke spať. Mám ho nechať zo škôlky doma?

Zodpovedané
17. okt 2019

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn nastúpil v septembri do škôlky. Zo začiatku plakával celé dni, teraz už ráno pekne ide. Problém nastane vtedy, keď má spať. To začne plakať a nie ho utíšiť. Učiteľka mi už viackrát volala, nech ho prídeme zobrať, lebo plače. Dnes mi dokonca navrhovala, aby som si ho nechala doma, že ešte nie je pripravený na škôlku.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pravdou je, že dieťa by malo byť pred nástupom do škôlky na ňu pripravené po fyzickej, aj psychickej stránke.

Neviem posúdiť, či je synček pripravený, alebo nie je.

Zdá sa, že má ťažkosti pri spaní v škôlke. Niečo mu spôsobuje nekľud, nespokojnosť, plač. Dôležité je pátrať po príčine. Za správaním sa skrýva emócia a za ňou nejaká potreba.

Môže byť, že na spánok tam ešte nie je pripravený, možno má z niečoho strach. Rozprávajte sa. Zdá sa, že máš ťažkosti v škôlke spať. Niečoho sa asi bojíš. Poskytujete mu empatickú reakciu, buďte pri ňom, dávajte mu najavo, že sa mu snažíte rozumieť.

Ak sa mu inak v škôlke páči, máte pocit, že tam prosperuje a je spokojný, môžete ho skúsiť nechávať len a pol dňa a o spánku sa doma rozprávať.

Vnímajte jeho, signály, ktoré vám dáva. Ako jeho mama ho poznáte najlepšie.

Verím, že v spolupráci so škôlkou nájdete to vhodné riešenie pre vášho synčeka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com