Ako komunikovať s urážlivým otcom?

Zodpovedané
9. mar 2022

Dobrý deň,

môj otec a starý otec mojich deti je veľmi urážlivý a vzťahovačný. Je veľmi komplikovaná povaha, je veľmi domýšľavý a zameraný sám na seba.

Stačí, že moje deti (15,11, 9) nemajú náladu ísť robiť práve to, čo ich on v tej chvíli volá, tak upadne do depresie. Ja so v tom prostredí vyrastala a asi to na mne nechalo následky. Mama ma posielala ako dieťa ísť sa ospravedlniť. Otca len obskakuje. Mne sa jeho správanie nepáči a nerada by som týmto jeho správaním vyvolavala pocit viny u mojich deti. Nie su cvičené opice a keď niečo nechcú ísť v tom momente robiť, tak nie je dôvod na urážanie sa.

Ako jednať s takýmito ľuďmi?

Otec nikdy neuzná, že má problém. Bývame cca 100 km od seba, takže nie sme spolu úplne často.

Ďakujem

Dobrý deň,

úplne vás chápem, že situácia pre vás je náročná. Na jednej strane určite svojho otca milujete, no na druhej strane si aj uvedomujete jeho chyby, ktoré ako hovoríte pravdepodobne zasiahli do vašej osobnosti. Preto je pochopiteľné, že sa chcete tomu vyhnúť u svojich dcér.

U takýchto typov ľudí k žiadnej zhode nedôjde, kým sa necítia byť uznaní. Počas počúvania sa skutočne zameriavajte na to, čo otec hovorí, nie na to, čo chcete povedať ďalej.

Situácia vo vás môže vyvolávať negatívne emócie. Nech ste akokoľvek rozčúlená, nezvyšujte hlas a nehádajte sa. Nestrácajte čas pokusom dokázať, že máte pravdu pravdepodobne budete len plytvať svojou energiou. V rozhovore používajte stručné a jasné inštrukcie.

Začnite pozitívnym komentárom, ktorý navodí priateľskú atmosféru. Potom prejdite k zložitejšej časti rozhovoru, ktorá sa týka negatívnych záležitostí. Nakoniec pridajte ďalší pozitívny komentár, napríklad poďakovanie za počúvanie. Skúste otca prinútiť hľadať nejaké spoločné riešenia otázkami tipu napríklad: Čo by sme s tým mohli urobiť aby sme všetci boli spokojní? Ako by sme to mohli vyriešiť?

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička