Ako komunikovať s otcom, ktorý má ťažkú povahu?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý večer,

veľmi ma trápi situácia v našej rodine a neviem ako ju riešiť.

Mám 65 ročného otca, ktorý má veľmi ťažkú povahu a mňa už nebaví stále počúvať jeho sťažovanie sa na život.

Ide o to, že celý život veľmi ťažko pracoval. Všetci sme ho nútili, aby už nechodil do práce. Posledné roky lebo býval veľmi zničený a chceli sme, aby si oddýchol, zostal doma na maródke. Vtedy to začalo.

Patrí medzi jednoduchších ľudí, ktorí moc nerozumejú trošku komplikovaným bežným veciam v živote. Má brata, ktorý mu do mobilu nainštaloval Facebook, kde sa registroval. Raz úplnou náhodou som kdesi uvidela, že komentuje akejsi ženskej fotky v profile. Zaujalo ma to, lebo som nechápala, že o čo mu ide.

S mamičkou majú celý život komplikovaný vzťah, ale nikdy neboli od seba a ani sa nikdy nešli rozvádzať.

Začala som si stále viac všímať, čo na Facebooku robí. Našla som samozrejme to, čo som nechcela. Cudzím ženám vystrihnutým z nejakej neslušnej stránky písal komentáre, že aké sú krásne, ako ich miluje, aby si s ním písali. So sestrou sme ho stále lustrovali a obidve nás to veľmi trápi a nevedeli sme, čo robiť lebo toto si mamička nezaslúži.

Nikdy som nepočula, že by jej povedal, že ju miluje a on to zrazu písal ľahkým ženám. Môj manžel nad tým tiež krútil hlavou a nedalo mu to a raz mu povedal, že čo to tam vypisuje, že to každý vidí. On sa len smial, že ale veď to zo srandy.

Potom sa mi mamička priznala ako mu tajné pozerala do telefónu, keď písal nejakej žene, že je rozvedený a vraj 12 rokov žije sám. Ona z toho nič nerobila, ale mňa to tak poznačilo. Nechápem ako toto môže robiť.

Ako sa mám na neho pozerať, keď vidím čo robí a nechcem, aby to videli moje deti?

Celý život mi ukazoval, čo nemám robiť. Za život a to, že nás vychovali, to som mu vďačná. Ale až teraz pri svojich deťoch vidím, čo by som nikdy neurobila pred deťmi a on to robil. V minulosti mal problém s alkoholom, ale on si to nikdy neprizná.

Je veľmi agresívny, keď sa mu človek snaží aj niečo vysvetliť. Nevie počúvať a reaguje krikom. Teraz má problémy s kolenami ako prestal chodiť do práce. Je obézny, stále sa sťažuje, ale nič pre seba nevie urobiť. Nevie si ani jedlo prihriať bez mamičky.

Všetko vždy dostal pod nos. Ja mu chcem pomôcť aby sa dostal do kondície. Nechcem, aby upadal. Ale on ma nechce počúvať. Na jednej strane chce rady, čo má robiť a na druhej to nechce počuť.

Som fakt frustrovaná z toho, že ako sa správa starý chlap.

Ako mu dať nejaký zmysel života?

Má dve vnúčatá, z ktorých sa veľmi teší. Ale čím ďalej, tým viac sa bojím ich nechať s ním. Čokoľvek sme mu vymysleli, tak úplne odignoroval. Kúpila som mu motivačnú knihu, dal ju preč. Kúpila som mu krížovky, dal ich preč. Kúpili sme mu stacionárny bicykel, nevládze na ňom.

Ako máme s ním komunikovať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujme

Dobrý deň,

verím, že vás táto situácia trápi, hnevá a frustruje.

Skúste otcovi odkomunikovať čo ste si všimli, ako vidíte situáciu, ako sa v nej cítite. Dajte mu možno nejaké návrhy.
Vám sa s ním komunikuje ťažko, vidíte jeho stav ako problém, on to tak možno vôbec nevníma. Ťažko povedať.
Jedno je však isté. Jeho správanie nezmeníte, pokiaľ on sám nebude chcieť.

Treba preto zvážiť koľko energie do toho celého vložíte. Určite si hranice pokiaľ ste ochotná zájsť a následne je dobré to nechať tak a nemrhať zbytočné energiou. Je to váš otec, to áno, ale zodpovednosť za seba nesie on sám. Je to navyše jeho rozhodnutie.

Môžete takto isto odkomunikovať situáciu aj mame, spýtať sa jej čo by potrebovala, aby sa cítila lepšie, či jej vy viete nejako pomôcť. Skôr vidím cestu v tom, že pomôžete mame, ak má záujem.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com