Ako naučiť manžela rozprávať o problémoch?

Zodpovedané
11. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. S mužom sme manželia skoro 8 rokov a stále ho neviem naučiť so mnou komunikovať.

Keď ho niečo nahnevá, vytoč, tak jednoducho prestane komunikovať a len okolo mňa prejde. Alebo povie len ahoj a to je všetko. Niekedy to trvá aj pár dní.

Snažila som sa pár rokov zo začiatku pýtať, čo mu je a nech mi to vysvetlí. No on len povedal, že nič - čo by mi bolo. A to bolo všetko. Tieto jeho obdobia ma totálne vyvádzajú z miery a veľmi deprimujú.

Ako ho donútim, aby so mnou vtedy komunikoval?

Keď ho toto obdobie prejde, tak sa tvári ako nič. Veď všetko je ok. Keď sa ho spätne opýtam o čo išlo, tak odpovie, že o nič.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každý z nás má vypracovanú stratégiu ako zvládať problematické situácie a náročné chvíle. Je to niečo, čo si nesieme z rodiny a zároveň sme zistili počas rokov, že nám to funguje vyrovnávať sa s tým.

Niekto o problémoch potrebuje rozprávať, riešiť, niekoho stratégiou je naopak tzv. odpojenie sa. Zdá sa, že manžel uplatňuje druhú stratégiu. Zrejme keď probléme nerozpráva, pomáha mu to zvládnuť ho.

Ak mate potrebu sa o tom rozprávať, komunikujte mu to. Popíšte situáciu, ako to vidíte, ako sa v nej cítite a čo by ste potrebovali, čo by vám pomohlo.

Kľudne mu komunikujte, že by vám pomohlo keby aspoň niečo povedal, napísal, našiel si nejaký spôsob, ktorým by ste mohli komunikovať. Že vy to potrebujete.
Hľadajte nejaký prienik, spôsob, ktorý by vyhovoval vám obom. Kompromis.

Neexistuje spôsob, ako manžela donútiť rozprávať. Je to jeho voľba, jeho rozhodnutie, jeho stratégia. Skôr ho príjmite, povedzte, že vidíte, že sa niečo deje a že vás to trápi a že by ste sa potrebovali o tom porozprávať. Netlačte naňho, nech cíti bezpečie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com