Ako pomôcť 9 ročnej dcére, ktorá má strach z pavúkov?

Zodpovedané
8. sep 2019

Dobrý deň,

moja 9 ročná dcérka má panický strach z pavúkov. Dá sa povedať, že ide až o fóbiu.

Stačí, že si cez deň niekde všimne pavúka, alebo sa táto situácia stane vonku, pavúka normálne spomína, ale všetko sa jej to premietne do sna. Potom v noci buď plače, alebo kričí o pavúkoch. Pár dní dozadu sa nám stalo, že na mňa padol pavúk. Najskôr si z toho robila srandu, následné v noci bola 2x hore. Raz s plačom, že má v posteli pavúkov a druhý raz krik, že chce ísť k nám do postele. Prijala by som ju v posteli, ale nakoľko s nami spí teraz syn, tak to nie je to možné.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

so strachom treba určite pracovať. Dcére ho zreálniť, priznať, odrzkadliť. Určite ho nezľahčovať, nepopierať. Pre dcéru je strach reálny.

Vytvorte jej prijímajúce bezpečné prostredie.

Keď sa bojí, buďte pri nej. Spýtajte sa, čo by jej pomohlo strach prekonať. Hľadajte stratégie. Dýchacie cvičenie, relaxácia. Nakresliť si strach, poprípade to, z čoho strach má a následne to roztrhať, pokrčiť, môže skúsiť zo seba strach "striasť." Môžete si skúsiť o pavúkoch niečo prečítať, nájsť niečo, aby sa pre ňu nejavili tak nebezpečne. Čokoľvek bude pre ňu fungovať. Možno ak nemôže prísť do vašej postele by je pomohlo, keby ste vy chvíľu zostali s ňou. Treba hľadať.

Otázka je, či ide naozaj o strach, fóbiu, úzkosť. Fóbia väčšinou pretrváva, nemení sa v čase. Strach môže byť len obdobie. Úzkosť aj črtou dieťaťa.

Vo všeobecnosti platí, ak sú prejavy príliš intenzívne, pretrvávajúce dlhodobo, iracionálne, sprevádzané telesnými prejavmi, aj nočnými desmi, ovplyvňujú dieťa v jeho normálnom fungovaní, mali by sa riešiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com