Ako reagovať na synove správanie?

Zodpovedané
9. feb 2020

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, ako reagovať na 1,5 ročného syna. Ak mu v niečom nevyhoviem, prípadne niečo robím iné (varím, umývam zuby a pod.) a on práve vtedy príde za mnou, že niečo potrebuje, aj napriek tomu, že mu vysvetlím, že dokončím danú činnosť a potom s ním pôjdem kam chce, tak sa rozuteká a postaví sa na kraj sedačky, postaví sa na posteľ, stoličku a začne po mne kričať: Mami, mami. Vtedy vie, že prídem hneď.

Už som z toho zúfalá, nakoľko nemôžem pri ňom spraviť nič, lebo vkuse len odbehujem k nemu, keďže to robí neustále.

Skúšala som aj pekne vysvetliť (vtedy, sa len smeje), aj capnúť po zadku (vtedy plače a buď ma udrie alebo uteká sa postaviť s trucom niekam inam), ale nič nepomáha.

Má aj staršieho 3,5 ročného brata a asi si takto vydobíja viac pozornosti. Nemôžem sa mu neustále venovať, nakoľko sú dvaja a aj keď starší syn chodí do škôlky, tak je prevažne doma, keďže býva často chorý.

Samozrejme, že sa venujem obom, ale jednoducho sa nedá s nimi hrať 24 hodín denne.

Ako mám reagovať v takých situáciách?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že je to pre vás náročné venovať sa aj domácnosti, aj dvom synom pobehujúcim v domácnosti.

Niekedy je to naozaj ťažké ustriehnuť. zariadiť tak, aby boli aj deti spokojné a aby ste aj vy dokázali spraviť všetko tak ako máte v pláne. Keď syn za vami príde, skúste mu venovať 15 - 30 sekúnd stopercentnej pozornosti. Kľaknite si ku nemu, pozrite mu do očí, odložte kefku, položte varechu a povedzte mu niečo ako: Vidím, že potrebuješ, aby som šla s tebou. Umývam si však zuby. Prídem hneď ako budem hotová. A dajte mu napr. pusu, alebo objatie.

Ukážete mu, že je pre vás dôležitý, že ho prijímate, venujete mu všetko vašu pozornosť a ak toto bolo jeho potrebou, malo by to fungovať.
Samozrejme, je ešte relatívne malý a veľa záleží aj od jeho vyzretosti. Ak by ohrozoval sám seba, skúste nastaviť nejakú hranicu, dať mu na výber.

Stojíš na stoličke. Stolička je ale na sedenie. Môžeš stáť na zemi, koberci, vankúši.
Ak by to nefungovalo, skúšajte napr. s možnosťami. Môžeš ma počkať tu alebo v kľude obývačke.

Avšak treba brať na zreteľ aj synov vek. Treba s ním komunikovať spôsobom primeraným veku a jeho schopnostiam. Ak má potrebu pozornosti, blízkosti, takto si našiel spôsob na jej naplnenie. Ak ju bude mať naplnenú, nemusel by ju potom vyžadovať ju takýmto spôsobom.

Poskytujte synovi prijatie a bezpečie. Zrkadlite mu emócie, potreby a pomenujte ich. Sledujte ho a skúšajte napĺňať jeho potreby. V tomto veku už však dávajte hranice. Oceňujte syna keď vydrží chvíľu sám. Tresty neodporúčam, naštrbujú vzťahy a neučia deti zodpovednosti, len poslušnosti.

Niekedy je to náročné na trpezlivosť, avšak vnímavou komunikáciu sa dá dosiahnuť veľa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com