Ako riešiť submisívne správanie 5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

dcérka má v škôlke sklony k submisívnemu správaniu. Upozornila ma na to učiteľka, aby som to začala riešiť.

Ako sa mám k tomu postaviť?

Ako jej vysvetlím, že také správanie nie je v poriadku?ň

V kolektíve sa moc neprejavuje, nevie si presadiť svoj názor. Často robí to, čo jej povedia "kamaráti", aj keď to nemyslia vždy v dobrom. Skúšala som sa s ňou o tom porozprávať, že nemusí robiť všetko, čo chcú iní. Že má robiť to, čo chce ona sama. Ale asi som v tomto smere zlyhala.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som rada povedala, že každé dieťa je iné.

Ak však naozaj máte pocit, že je neistá, že nemá dostatočne vybudovanú sebaúctu, treba na tom pracovať. Na začiatku doma a ak to bude potrebné, aj so psychológom.

Dcérino správanie je absolútne v poriadku. Niekde po ceste sa však stalo niečo, dôsledkom čoho sa cíti neisto, neverí si, nemá dostatočnú sebaúctu.
Dcérke treba preukazovať dôveru, dávať jej zodpovednosť, dôverovať jej rozhodnutiam a tomu, že mnohé dokáže zvládnuť sama.

Poskytujte jej bezpečie a prijatie, empatickú reakciu. Pracujte s emóciami, nastavujte láskavé hranice. Potrebuje nadobudnúť dôveru vo svet, aby bol pre ňu bezpečné a predvídateľné miesto.

Dávajte dcére ocenenie keď sa jej niečo podarí, keď niečo zvládne, keď prejaví nejakú svoju vlastnosť. Je dôležité, aby poznala svoju hodnotu, aby si dokázala zastať sama sebe, poznala svoje emócie a rešpektovala aj emócie druhých.

Povzbudzujte ju. Prejavujte jej lásku a porozumenie. Rozprávajte sa, počúvajte ju, sprevádzajte ju svetom.

Nezmení sa to zo dňa na deň, ale vnímavou komunikáciou a prístupom sa krôčik po krôčiku dá sebaúcta budovať. Môžete sa tiež poradiť so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com