Ako stanoviť hranice pri večernom zaspávaní?

Zodpovedané
30. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 3,5 ročného syna, ktorý cez deň odmieta spať. Večer zaspí až o 22 hod. Doteraz chodil spať vtedy, keď to jemu vyhovovalo. Chceli by sme stanoviť, aby išiel do postele 20.30 hod.

Ak ide skôr do postele, tak si vyspevuje, mrví sa, vykopáva nohy, ide sa hrať, chce akože cikať. Stále ho musíme naháňať.

Ako docieliť, aby v posteli zostal a zaspal v normálnom čase?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

docieliť, aby dieťa zaspalo sa dá len ťažko, ak sa mu nechce.
Niektorým deťom pomáha režim, pravidlá a určite pomáha únava.

Môžete sa skúsiť dohodnúť, že večer o 20:30 pôjde do postele. Ale treba to ohraničiť tak, aby to bolo dieťaťu jasné (zvonenie budíka, koniec rozprávky, pesničky). Popr. ak máte režim, vždy po umytí si ísť ľahnúť.

Aby zostal v posteli môžete skúsiť docieliť vysvetľovaním, dohodou, že ak sa mu nedá spať, tak v poriadku, ale aby ležkal. Môžete čítať, spievať mu, hladkať ho, pustiť mu nejakú hudbu, podľa toho, čo by mu pomohlo.

Kombináciou únavy, zvyku a stimulujúcich podnetov by sa to mohlo podariť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com