Ako zvládnuť život s alkoholikom?

Zodpovedané
6. mar 2022

Dobrý deň,

môj príbeh sa začína celkom obyčajne. Spoznala som mladého muža, do ktorého som sa zaľúbila. Zistila som, že je pre mňa ten pravý, že máme rovnaké názory na svet, humor, hudbu.

Cítila som, že toto je ten človek, s ktorým chcem zostať aj do staroby. Po dvoch rokoch chodenia sa nám narodil zdravý syn. To, že si vypil niekedy s kamarátmi cez víkend, tomu som neprikladala nejaký väčší význam.

Vzali sme si aj spoločne hypotéku, máme spolu dom. Po čase sa ukázalo, že pije aj tajne. Všade som nachádzala fľaše. Najprv sľuboval, že prestane. Niekedy aj vydržal pár dní. Teraz už pije skoro na dennej báze. Hrozne ma to ničí psychicky, nemám ani kam ísť s malým.

Bývame v dome s mojím otcom, mamina mi už zomrela. Nie je agresívny, ani nič podobné. Navarí, uprace, o malého sa stará, len vždy si k večeru "dá" . Vadi mi to a veľmi. Na liečenie ísť nechce, ale chodí k psychiatričke na sedenia, ktoré sú ale kontraproduktívne, keďže na nich nepovie pravdu, že pije.

Do práce nechodí, je dlhodobo PN. Má cukrovku, poškodený pankreas, pečeň so začínajúcu cirhózou.

Ako mám zvládať svoje trápenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem vám, že situácia pre vás nie je ľahká. S alkoholom to býva veľmi komplikované. Často si človek, ktorý má problém ani neprizná, že ho má, poprípade ho nevníma ako problém. Treba myslieť na všetky alternatívy čo ste schopná zvládnuť, ako vám to celé ovplyvňuje život. Nezabúdajte na seba a ošetrite sa. Investujte do toho toľko energie koľko uznáte za vhodné, avšak nenechajte sa vyčerpať.

Kým sa manžel sám s tým nerozhodne niečo spraviť, kým si neuvedomí, že ma problém a že ho chce riešiť, nikto s ním zrejme nepohne. Proti jeho vôli ho ťažko niekam dotiahnete.

Ak mu chcete pomôcť, skúste mu pomôcť vyhľadať informácie a kontakty. Dajte mu najavo, že pri ňom stojíte. Pomenujte mu, že ste si všimli, že sa niečo deje, vysvetlite mu ako sa v tej situácie cítite vy a aj mu odkomunikujte svoje potreby, predstavy. Napríklad, že máte o neho obavy, poprípade že sa bojíte kam to povedie. Skúste prijať, neodsudzovať, byť tam pre neho ale skôr ponúknuť spoluprácu, spoločne teda hľadajte nejaké prijateľné riešenia. Napríklad: Táto situácia ma trápi, pretože mi na tebe záleží. Vidím, že niečo nie je v poriadku, môžeme to spoločne nejako vyriešiť?

Popremýšľajte ako sa v súčasnom vzťahu cítite, čo potrebujete a či neviete aj vy spraviť niečo pre to, aby to bolo inak, lepšie, aby ste boli spokojná. Dôležité je svoje pocity pomenovať aj sa z nich vyrozprávať. Ak máte nejakú dôvernú osobu je to pre vás len plus. Už len vyrozprávanie sa pôsobí terapeuticky a možno vám pomôže získať iný vhľad do situácie.

Ďalej je dôležité si nájsť stratégie, ktoré vám pomáhajú k prekonaniu vašich negatívnych pocitov. Môžu to byť hocijaké stratégie ako napr. chvíľková relaxácia, hlboké nadýchnutie, príjemná hudba a pod. Robte skrátka to, čo vám pomôže zmeniť vaše myslenie.

Povzbudzujte sa, keď sa vám podarí nejakou aktivitou negatívne myšlienky zahnať do úzadia. Prípadne sa môžete nejakým spôsobom odmeniť.

Môžete na internete nájsť aj podporu pre seba, nájsť nejaké fóra kde sa podporujú ľudia, ktorí majú člena rodiny alkoholika a možno tam nájdete nejaký nový impulz, nápad, radu.

Ak si nie ste istá ako ďalej, veľa nad tým premýšľate, ovláda vás to, preháňajú sa vám hlavou rôzne obrazy a scenáre, poraďte sa aj s odborníkom. Môže vám pomôcť nájsť smerovanie. Jednorázovo na tejto poradni sa vaša situácia vyriešiť nedá.

Prajem pekné dni.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička