Je plač a zlý spánok prejavom detského autizmu?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

môj syn má 17 mesiacov a je predčasne narodený. Asi od štvrtého mesiaca sa začal v noci budiť každú hodinu s neutíšiteľným plačom. Od času ako chodí, tak nedokáže spať dlhšie ako hodinu.

Naša pediatrička povedala, že je to normálne. Vraj deti sa do troch rokov budia. Okrem iného má problém s kŕmením. Nechce jesť z lyžičky a vôbec sa nenechá kŕmiť.

Môže ísť o prejavy detského autizmu?

Ďakujme za odpoveď

Dobrý deň,

medzi základné znaky autizmu v tomto veku patria najmä deficity v sociálnej komunikácii a interakcii (očný, fyzický kontakt atď), špecifické záujmy a stereotypné správanie (manipulácia s predmetmi, stereotypie, špecifická hra atď) a poruchy zmyslového vnímania (napr. fascinácia nejakou zmyslovou modalitou). Tie bývajú prítomné takmer vždy.

Vami uvádzané prejavy sa niekedy môžu vyskytovať, ale nemusia. Nevysvetliteľný plač a poruchy pri jedení môžu byť sprievodnými príznakmi, ale nemusia.

Ak máte nejaké pochybnosti, ako prvá kontaktná osoba by mala byť pediatrička, v starostlivosti ktorej synček je. Vyjadrite jej svoje obavy.

Ja sa takto neviem vyjadriť, diagnostika autizmu je veľmi komplexná a špecifická. Ak však máte nejaké obavy, dajte na svoju intuíciu a poraďte sa s príslušnými odborníkmi.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com