Má môj 19 mesačný syn autizmus?

Zodpovedané
27. jún 2020

Dobrý deň,

doma máme takmer 19 mesačného chlapca, ktorý pred 2 mesiacmi povedal mama, tata. Teraz sa akosi zasekol. Vždy čosi rozpráva, ale hovorí len svojim jazykom.

O hračky nejaví záujem. Keď vstane, tak prvé čo urobí je, že ide otvárať a zatvárať dvere. A to vchodové, na chladničke, na linke. Vylieza na gauč, behá hore-dolu.

Obil si už hlavu, ale robí to zase. Keď sa raduje, tak trepoce rúčkami a dlaňami. Keď sa hnevá, tak si ľahne na zem, alebo robí gestá, že rozhadzuje rukami. Ako keby sa pýtal prečo. Všetko ovoniava. Všetko začal pchať do úst. Aj nohy v aute. Do úst pchá gumáky, hračky.

Nenapodobňuje ma, ale prstom ukáže, že čo chce. Väčšinou ak niečo chce, tak ma zoberie za ruku, aby som išla tam a tam. Kamarátka ma straší autizmom,

Môže to byť pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Odpoveď na ňu však nemám.

Opísali ste relatívne bežné správanie 19 mesačného chlapca. Učí sa pracovať s svojimi emóciami, skúma svet, pomaličky si osvojuje jazyk.
Každé dieťa má iné tempo osvojovania si reči, tiež prechádza rôznymi senzitívnymi obdobiami kedy sú niektoré činnosti lákavejšie ako druhé (napr. otváranie, zatváranie).

Ja sa diagnostike autizmu nevenujem a aj keby, ide o komplexnú sériu stretnutí, na ktorých je dieťa starostlivo pozorované a vyhodnocované.

Neodvažujem sa takto povedať či sa niečo vymyká norme alebo nie. Ak však máte pochybnosti, a intuícia vám vraví, že sa niečo deje, poraďte sa s príslušným odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com