Moja sestra pije. Ako jej môžme pomôcť?

Zodpovedané
29. apr 2020

Dobrý deň,

moja sestra má 33 rokov a pravdepodobne je alkoholička.

Sama si to neprizná. Všimol si to priateľ, ktorý s ňou trávil väčšinu času a rozchádza sa s ňou. To, že má problém s alkoholom sme si všimli už dávnejšie. Rada si vypije na oslavách, ale je to vo väčšej miere a nekontrolovane.

Podľa informácií od priateľa pije už dlhšie každý deň v menších množstvách a potajomky. Niekedy až upadne do spánku. Keď sa preberie, tak nevie o sebe.

Teraz bude bývať u matky, lebo nemá vlastne bývanie. Chceli by sme jej pomôcť. Sama to neprizná a nepovie dôvod pitia.

Ako postupovať, aby sme situáciu nezhoršili?

Otec bol alkoholik, takže je tu aj genetická predispozícia.

Ďakujeme za radu

Dobrý deň,

zdá sa, že vaša sestra má naozaj problém s alkoholom. Žiaľ, na Slovensku to funguje tak, že pokiaľ sama nebude chcieť podstúpiť nejaké liečenie, tak ju tam zrejme nikto nedostane. Muselo by prísť k nejakej extrémnej situácii.

Vy jej môžte odkomunikovať, že ste si všimli na nej nejakú zmenu, vyjadriť svoje pocity, že máte o ňu obavy, poprípade že sa bojíte kam to povedie, popr. iné pocity, a tiež jej ponúknuť pomoc, vyjadriť, že ste tu pre ňu.

Skúste prijať, neodsudzovať, byť tam pre ňu. Môžete jej skúsiť zozbierať nejaké informácie, kontakty, ak by sa chcela na niekoho obrátiť. Ponúknite, že to keď tak absolvujete s ňou, prejavte jej podporu.

Dajte si však pozor, koľko energie do toho vložíte. Určite si svoje osobné hranice. Viem, že je to vaša sestra a že pre ňu chcete to najlepšie, avšak ona sa v konečnom dôsledku musí rozhodnúť sama. Investujte do toho toľko energie koľko uznáte za vhodné, avšak nenechajte sa vyčerpať.

Mnohokrát totiž ide o bezvýchodiskovú situáciu a človek, ktorý má problém s alkoholom potrebuje padnúť na svoje dno, aby prišiel na to, že potrebuje pomoc.
Mnohokrát ponúknutú pomoc odmieta, popiera problém, vzďaľuje sa.
Neexistuje univerzálny prístup k takémuto človeku.

Môžete na internete nájsť aj podporu pre seba, nájsť nejaké fóra kde sa podporujú ľudia, ktorí majú člena rodiny alkoholika a možno tam nájdete nejaký nový impulz, nápad, radu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com