Môže pitie tvrdého alkoholu raz týždenne obnoviť závislosť od alkoholu?

Zodpovedané
10. júl 2019

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 10 rokov, z toho 4 roky manželia.

Deti nemám. Pred 10 rokmi mal muž problém s alkoholom, každý deň mal vypité. Keď sme spolu začali chodiť, sekol s tým.

Teraz sme nastavení tak, že má "dovolené" na víkend kúpiť si 3 pivá. Keď mal oslavu narodenín dovolila som, aby si kúpil vodku. Vypil asi 4,5 dcl. V stave opitosti prišiel s nápadom, že by ten tvrdý alkohol chcel častejšie. Napr. 1 raz týždenne. Nevedela som, ako reagovať. Bola som prekvapená a sklamaná.

Môj otec si vypil tiež a negatívne to na mňa vplývalo. Mám 69% invalidný dôchodok na depresie a úzkosti, paniku. Manžel vie, že sa alkoholu bojím a neželám si aby pil.

Ak by sa táto situácia náhodou opakovala, neviem ako reagovať, ako mu to vysvetliť v tej chvíli, aby nedošlo k vyhroteným situáciám

Inak si s mužom rozumieme, prekonali sme spolu veľa zlého, aj dobrého a manžel nemá zlú povahu. Viem, že mu na mne záleží. A mne na ňom tiež. Ale keď by náhodou pil, dalo by ma to dole.

Môže pitie tvrdého alkoholu raz týždenne obnoviť závislosť od alkoholu?

Ďakujem

Dobrý deň,

alkoholizmus je duševná porucha, choroba.
Cieľom jej liečby býva dlhodobá, ideálne trvalá abstinencia od alkoholu, pretože abstinencia je pre úspech ľudí trpiacich touto chorobou kľúčová.

Odpoveď teda je, že akýkoľvek alkohol môže abstinujúceho alkoholika stiahnuť späť.
Mnoho však závisí aj od toho akým typom alkoholizmu trpel, ako dlho atď.
Každopádne je to rizikové.

Ak si neželáte, aby manžel pil, mali by ste sa porozprávať otvorene a určiť si pravidlá a hranice.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com