Stále mi niečo vadí a ničí mi to vzťahy. Ako s tým skoncovať?

Zodpovedané
7. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Stáva sa mi, že mi začne niečo vadiť a potom mi to ničí vzťahy. Stále to musím riešiť, rozoberať, hosťovať a premýšľať nad tým. Keď stav odznie, tak mi nevadí nič.

Ako s tým bojovať?

Vo vzťahu s mojím mužom sa trápim nad niečim, čo sa nedá ľahko vyriešiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

k vášmu problému by som potrebovala určite viac informácií na to, aby som vám mohla úplne odpovedať a pomôcť vám vyriešiť vašu situáciu, ktorá vám prináša pravdepodobne do vzťahu veľa konfliktných situácií.

Vo všeobecnosti by ste sa mali pokúsiť dopodrobna rozobrať vaše problémy. Položte si otázky, z čoho môžu prameniť, čo ich spôsobuje. Konkrétne, aké emócie pri tom prežívate, ako vám to ovplyvňuje vaše správanie. Pomenujte si svoje emócie dopodrobna. Tak sa naša myseľ s nimi ľahšie vysporiada. Ak by sa vám podarilo prísť na to, čo je príčina toho, že vám stále niečo vadí ste o krôčik bližšie k tomu sa to pokúsiť vyriešiť.

Ďalej je dôležité si nájsť stratégie, ktoré vám pomáhajú k prekonaniu vašich negatívnych pocitov.

Skúste si všetky negatívne myšlienky napísať na papier a skúste ich pozmeniť na pozitívne. To vám môže dodať iný pohľad na aktuálnu situáciu. Neviem vám dať konkrétny príklad nakoľko ste nenapísali bližší popis.

Dôležité je ak sa vám podarí svoj problém vyriešiť nejako sa odmeniť v podobne niečoho čo vám prináša radosť. Myseľ treba zamestnávať pozitívnymi zážitkami v prípadoch, keď na vás prídu negatívne myšlienky. Snažte sa vypnúť zhlboka sa nadýchnuť a robte to, čo vám robí radosť.

Ak máte nejakú blízku osobu môžete skúsiť sa zo svojho problému "vyrozprávať". Už len to, že sa niekomu vyjadríme komu dôverujeme pôsobí terapeuticky. Môže nám to priniesť iný pohľad na celú vec.

Neviem ako veľmi vám vaše problémy ovplyvňujú vaše každodenné fungovanie. V prípade ak by ste si aj naďalej nevedeli rady, odporúčam nájsť nejakého terapeuta pre dlhodobejšiu prácu.

Prajem veľa šťastia.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička