Vráti sa vyliečený alkoholik k pitiu?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom osoby, ktorá kedysi pila. Tri mesiace má nasadenú liečbu a nepije. V tejto istej domácnosti pije aj otec, ale nepije pred touto osobou.

Myslíte si, že keď u istej osoby kedysi prevládal alkohol, že sa po liečbe vráti k alkoholu naspäť?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je naozaj veľmi individuálne.

Alkoholik, hoc aj po liečení, bude vždy rizikový a do konca života by si mal dávať pozor, nakoľko z alkoholizmu sa úplne vyliečiť nedá.

Určite bude potrebovať podporu okolia, rodiny, nejakej skupiny, psychoterapie. Niekedy pomôže zopakovať si pobyt (ak bol na pobyte).

Vyžaduje si to zmenu životného štýlu, nájdenie nejakého zmyslu, veľmi veľkú vôľu a motiváciu chorého a ideálne doživotné abstinovanie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com