Aké sú výhody a nevýhody použitia epidurálky a rajského plynu?

Zodpovedané
16. aug 2023

Dobrý deň,

čaká ma pôrod a zaujímam sa o epidurálku a rajský plyn.

Aké sú výhody a nevýhody použittia epidurálky a rajského plynu?

Čo viac odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

začnem od konca Vašej otázky. Otázka epidurálu či rajského plynu nie je otázkou odporúčania alebo neodporúčania.

Ak žena potrebuje pomôcť so zvládaním pôrodnej bolesti, tak môže využiť aj jednu z týchto možnosti.

Za výhodu sa všeobecne považuje úľava od pôrodných bolestí, ktorá špeciálne pomáha napríklad pri dlhotrvajúcich a náročných pôrodoch. A to vrátane ošetrenia pôrodných poranení.

O vedľajších účinkoch epidurálu by ste mali byť informovaná v rámci poučenia.

Vyslovene negatívne vplyvy epidurálu nie sú štúdiami dokázané. Medzi mamičkami často koluje informácia o tom, že epidurál spomalí pôrod. Toto je práve to, čo žiaden pôrodník a ani pôrodná asistentka nechce. Preto sa epidurál podáva aj dávkuje v spolupráci pôrodník - anestéziológ.

Existujú aj memedikamentózne spôsoby úľavy od bolesti, s ktorými by Vám mala vedieť poradiť každá pôrodná asistentka, či DULA.

Veľmi držím palce k pôrodu
Krásny deň

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea