Ako prebieha genetické vyšetrenie páru?

Zodpovedané
16. jan 2022

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na genetické vyšetrenie páru.

Ako to prebieha a čo nás čaká?

Ďakujem

Dobrý deň,

závisí za akým účelom je toto vyšetrenie robené. Vo všeobecnosti príde pár na konzultáciu do ambulancie a genetik sa Vás bude pýtať otázky ohľadne rodinnej anamnézy až po generáciu Vašich prarodičov. Napríklad, či sa v rodine vyskytovali problémy s otehotnením, či sa v nej vyskytovali potraty, úmrtia deťí alebo iné skoršie úmrtia na trombózu, infarkt, rakovinu a podobne.
Na konci sa odoberie krv obom a robí sa základné vyšetrenie tzv. karyotyp. Vprípade, že by genetik identifikoval riziko nejakého ochorenia alebo predispozíciu naň môžu byť spravené na DNA vzorke aj iné testy. A to napríklad u žien, ktoré majú problém s opakovanými skorými potratmi sa vyšetrujú aj poruchy zrážanlivosti krvi. V závislosti od komplikovanosti žiadaných vyšetrení sa odvíja aj doba čakania na výsledky.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko