Genetika a 4 potraty. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. aug 2020

Dobrý deň,

pri snahe o naše prvé dieťatko si s mužom prechádzame neľahkým obdobím kvôli opakovaným štyrom potratom.

Máme urobené všetky vyšetrenia a zároveň už odskúšané rôzne liečby, ktoré boli preventívne. Čo sa však týka genetických, tak absolvovali sme párovú genetiku, kde bolo všetko v poriadku.

Genetické vyšetrenia plodu po potratoch tiež nikdy nič neukázali.

Je tam ešte nejaká iná možnosť z hľadiska genetiky, ktorá by mohla spôsobovať problém?

Ďakujeme

Dobrý deň,

veľmi ma mrzí čím si prechádzate, verím, že je to pre Vás veľmi náročné.
Ak ste vrámci genetiky absolvovali cytogenetiku a nebola Vám zistená nejaká chromozómová zmena je to obdobné ako u 98 až 95% párov, ktoré si prešli opakovanými potratmi.

Bolo by dobré zistiť, že akú genetiku Vám presne robili, pretože pri opakovaných potratoch by bolo vhodné robiť aj rozšírený panel, nie len základný.

Sú rôzne gény, ktoré môžu hrať rolu v takýchto prípadoch. Napríklad medzi také patria aj trombofilné faktory, ktoré majú časté mutácie. Bolo by vhodné prejsť si cez Vašu rodinnú históriu a zistiť možné príčiny, ktoré by sa dali aj otestovať.

Avšak je pravdou, že u 50 až 70% žien, ktoré si prešli opakovanými potratmi sa nezistí presná príčina tohto javu.

Je možné absolvovanie aj predimplatačnej genetickej diagnostiky, kedy sa robí umelé oplodnenie v kombinácií s genetickým testovaním embrya.

V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať.

Držím Vám palce, aby ste sa čoskoro dočkali Vašeho dúhového bábätka.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko