Ako správne dávkovať Biseptol 120 pri zápale močových ciest u dieťaťa, ktoré váži 9 kg?

Zodpovedané
12. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dávkovania Biseptolu 120 pre ročnú dcérku, ktorá váži 9 kg. Dcérka má zápal močových ciest. Doktorka jej predpísala 1 tbl ráno a 1,5 tbl večer.

V príbalovom letáku je však uvedené dávkovanie pri zápale močových ciest 48mg/kg za 24 hodín rozdelené do 2 dávok. Po prerátaní mi teda vychádza, že užíva nižšiu dávku.

Je táto dávka, ktorú užíva dostatočná na preliečenie infekcie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dávka, ktorú stanovila lekárka je určená správne. Dávkovanie nezvyšujte.

Pre vysvetlenie: Pri dávkovaní sa berie do úvahy aj vek dieťaťa. Na Vašu dcérku sa vzťahuje prepočet - 6 mg trimetoprimu a 30 mg sulfametoxazolu na kg telesnej hmotnosti, podané v 2 oddelených dávkach.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut