Môže sa užívať súčasne Anopyrin, Duphaston a Utrogestan?

Zodpovedané
21. nov 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Kvôli syndrómu lepivých doštičiek dlhodobo užívam Anopyrin. Môže sa v prípade tehotenstva užívať aj Duphaston a Utrogestan?
Dočítala som sa, že progesterón zahusťuje krv. Nevylučujú sa vzájomne tieto lieky?

Ďakujem za skorú odpoveď

Dobrý deň,

nevylučujú sa vzájomne a 100 mg kys. acetylsalicylovej je práve množstvo potrebné proti agregácii krvných doštičiek.
Duphaston a Utrogestan máte na udržanie tehotenstva a teda doplnenie progesterónu.
Každopádne pri vašej diagnóze by vás mal lekár posielať aj na pravidelné hematologické vyšetrenie, aby ste mali sledovanú krv.
Ak sa vám zistia zvýšenú agregáciu doštičiek, prípadne zvýšenú zrážanlivosť, tak by vám mali pridať ešte iný liek.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová