Duphaston verzus Utrogestan a migréna

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Tehotenstvo som zistila až v 7. týždni. Doktor mi hneď predpísal Duphaston 2x1. Na druhý deň som dostala silnú migrénu, triasla som sa od bolesti niekolko hodín, napínalo ma, zvracala som, začala som špiniť. Dala som si Novalgin a ten aj zabral. O dva - tri dni som potratila.

Mohol mi Duphaston vyvolať migrénu? Je v tomto prípade lepšie brať Duphaston alebo Utrogestan?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

oba lieky fungujú na rovnakom princípe a to, doplnenia hormónu Progesterón, ktorý je potrebný na udržanie tehotenstva. Avšak užívajú sa rôznou formou podania: Duphaston perorálne a Utrogestan vaginálne.

Samozrejme migrénu Vám mohlo spôsobiť užitie Duphastonu, pretože sa jedná o náhlu zmenu hladiny hormónov v tele. Je to častý nežiaduci účinok Duphastonu. Navyše ak mávate aj bežne mimo tehotenstva problémy s bolesťami hlavy, tak treba na to lekára upozorniť.

V tom prípade by Vám mohla viac vyhovovať vaginálna aplikácia Utrogestanu.

Chcela by upozorniť aj na užívanie Novalginu počas tehotenstva. Počas prvého trimestra by ste ho mali užiť len po dôkladnom zvážení ošetrujúceho lekára.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová