Sú na prevenciu vaginálnych zápalov vhodné aj probiotiká, ktoré sa nevkladajú do pošvy?

Zodpovedané
1. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom probiotík.

Sú na prevenciu vaginálnych zápalov vhodné aj probiotiká určené pre ženy (napr. Probio Femina), ktoré sa nevkladajú do pošvy?

Užívajú sa ako klasické tabletky.

Budú účinkovať zároveň aj ako črevné probiotikum?

Je vhodnejšie užívať vaginálne prípravky?

Ako prevencia zápalov po pobyte v bazéne existuje vazelínový tampón. Ja som ho ešte nepoužila.

Bolo by vhodnou alternatívou aj použitie napr. neoprénových spodných plaviek, ktoré prepúšťajú vodu minimálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, aj probiotiká užívané perorálne sú účinné.

Odporúčam konkrétne GYNIMUN Dual Protect. Obsahujú kombináciu črevných a vaginálnych probiotických kmeňov.

Tak ako píšete, neoprénové plavky vodu prepúšťajú, aj keď menej ako klasické.

Lepšou voľbou je vazelínový tampón (Senta Protect). Po návšteve bazéna sú ako prevencia infekcie vhodné výplachy Rosalginom.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut