Je od učiteľky správne dať prváčke za jednu zabudnutú úlohu prasiatko?

Zodpovedané
7. nov 2022

Dobrý deň,

dcérka v septembri nastúpila do prvého ročníka. Učiteľka nám posielala domáce úlohy na Edupage. Vždy som ich robila s ňou, ale nejakým nedopatrením sme na jednu zabudli a dcérka dostala prasiatko - čiže päťku!

Prečo jej napríklad nedá jednotku, keď úlohu má a napíše ju správne?

Ako si má tú päťku teraz opraviť?

Je to od učiteľky správne, trestať takouto známkou prváčku, ktorá ešte pred pár mesiacmi netušila, čo to tie domáce úlohy vlastne sú?

Ďakujem

Dobrý deň,

jednotky sa za domáce úlohy nedávajú. Je to povinnosť žiaka písať si úlohy. Samozrejme, výnimočne sa dá aj známka za DÚ.

Pozrime sa na problém zo širšieho uhla pohľadu. Do triedy nechodí iba Vaša dcéra. Chodí tam nejaký počet žiakov. Každý je inej povahy, niekto si úlohy robí rád, iný ich nenávidí. Predstavte si, že pani učiteľka zabudnutú úlohu nebude riešiť. Čo urobí žiak, ktorému sa ich písať nechce? Jednoducho ich písať nebude. Načo? Veď pani učiteľka mi nič nepovie, nedá mi prasiatko a pod. Berte to ako výchovný moment pre celú triedu. Zabudneš si splniť povinnosť- dostaneš prasiatko.

Ešte otázka: Má to zapísané oficiálne v EduPage? Ako známku 5 z domácej úlohy? Ak nie, potom sa nad tým vôbec nezaťažujte a naozaj to vnímajte ako výchovný moment. Ak tam známka zapísaná je, taktiež sa tým príliš nezaťažujte. Každý učiteľ hodnotí na vysvedčení žiaka globálne - vyjadrovanie, správanie, aktivita na hodinách, samozrejme známky z písomiek, odpovedí, atď. Nad jednou 5 z domácej úlohy sa dá prižmúriť oko a určite nebude mať kvôli tomu na vysvedčení horšiu známku.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie