Môžem v 9. týždni tehotenstva užívať kyselinu listovú?

Zodpovedané
27. júl 2022

Dobrý deň,

som v 9. týždni tehotenstva - boli sme na umelom oplodnení. Pýtala som sa svojej gynekologičky, či by som mala užívať nejaké vitamíny. Podľa nej to nie je nutné. Ale ak chcem, mám si kúpiť.

Môžem v 9. týždni tehotenstva užívať kyselinu listovú?

Do ktorého týždňa by som ju mala užívať?

Ktorú konkrétnu?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tehotenstve je vhodné užívať vitamíny hlavne čo sa týka kyseliny listovej. Pri jej nedostatku vznikajú vývojové chyby plodu, čo sa týka rázštepových chýb chrbtice.

Užívanie je vhodné hlavne do 12. týždňa tehotenstva. Na trhu sú vitamíny určené pre každý trimester tehotenstva. Je potrebné dodržiavať dávkovanie výrobcu a zbytočne sa nepredávkovať vitamínmi.

Zo štúdií je zrejmé, že pri nadužívaní vitamínov sa rodia plody s vyššou váhou.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič