Aké vyšetrenia by som mala podstúpiť, keď mám v 25. týždni tehotenstva zvýšené leukocyty?

Zodpovedané
15. máj 2022

Dobrý deň,

na hematológii mi zistili zvýšené leukocyty. Konkrétne b wbc mám 15,3, norma je do 10. Hematologička mi povedala, že ona to ďalej riešiť nevie, že to mám hlásiť obvodnej doktorke a gynekologičke. Obidvom som to nahlásila a myslela som, že ma niekde objednajú na ďalšie vyšetrenia. Ani jedna z doktoriek sa viac k výsledkom neozvala.

Neskôr som na internete čítala, že v tehotenstve je aj okolo 15 ešte bežné. Toto je moje tretie tehotenstvo. Minulé tehotenstvo som tiež mala zvýšené leukocyty, ale už neviem koľko.

Je to teda vec, čo netreba ďalej riešiť?

Som mesiac po Covide-19 (trikrát očkovaná) a toto sú prvé zlé výsledky na hematológii. Mám v nich aj nízke železo a hyperfibrinogenémiu. Necítim sa chorá, možno trošku unavená. Mám pocit, že na mňa lekári trocha kašľu a mám z toho stres.

Mám sa objednať na nejaké kontrolné odbery do súkromného labáku?

Ak áno, na aké?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bol realizovaný iba jeden odber, tak je vhodné zopakovat opäť krvný obraz.

Leukocyty môžu byť mierne zvýšené aj v tehotenstve, ale ak by bol opätovne záchyt takýchto hodnôt, tak je potrebné vylúčiť najprv infekciu, teda je potrebné to riešiť s Vašim praktickým lekárom. Následne pri negatívnych výsledkoch by ste mali absolovovať vyšetrenie u hematológa.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková