Ako liečiť veľkú bolesť hrdla?

Zodpovedané
23. jún 2019

Dobrý deň,

v stredu v noci ma začalo veľmi bolieť hrdlo, nemohla som ani prehĺtať. Vo štvrtok o desiatej ráno som si dala Aspirin proti bolesti a na obed som dostala horúčku 38°C. Lekár mi bez výteru predpásal Amoxicilín 500 mg trikrát denne.

V noci som mala 38,5°C. V piatok ráno som už bola bez teploty, hrdlo ma bolelo o niečo menej. Začala som sucho kašľať a trochu mi začalo tiecť z nosa. V sobotu ráno som sa zobudila s boľavejším hrdlom ako včera a bez teploty. Lekár mizobral výter na streptokoka skupiny A, a to po piatich davkach Amoxicilínu.

Bude výsledok smerodajný?

Ako sa mám ďalej liečiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na tlmenie bolesti hrdla je vhodné kloktať Glimbax, ktorý je voľnepredajný v lekárni alebo 3% peroxid vodíka, ktorý sa zriedi s vodou v pomere 1:1.

Ak Vám nezaberajú antibiotiká, je možné, že v hrdle sa nachádza baktéria, na ktorú dané antibiotiká nezaberajú, alebo nejde o baktériovú infekciu, pôjde teda o vírusovú infekciu, kedy ani antibiotiká nie sú potrebné a odporúča sa symptomatická liečba.

Ďalší postup závisí však od Vášho lekára, ktorý sa rozhodne čo s liečbou na základe výteru z hrdla.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková