Ako sa stravovať pri rakovine hrubého čreva?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

moja svokra má rakovinu hrubého čreva, je po operácii, vývod ale našťastie nemá. Výsledky však nemá dobré, je to zhubný nádor a potrebuje chemoterapiu.

Chcela by som sa spýtať, čo môže jesť a čo nie?

Po operácii jej zakázali mrkvu a tučné jedlá, niekde píšu, že nesmie ani maslo a biele pečivo. V nemocnici jej však dali maslo aj s rožkami.

Existuje, prosím, nejaký zoznam povolených a zakázaných potravín?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri rakovine hrubého čreva nie je presný zoznam potravín, ktoré môže a nemôže konzumovať daná osoba.

Dôležité je mať pestrú stravu, dostatok vlákniny, je potrebné uprednostniť ľahko stráviteľné jedlá pred tučnými. Chemoterapia môže spôsobiť nechutenstvo a chudnutie, preto je potrebné, aby organizmus dostal všetky potrebné živiny. Niekedy je dobré ísť zlatou strednou cestou, z každého rožka troška.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková