Bolesť v podbrušku po stolici

Zodpovedané
16. okt 2018

Dobrý večer,

Chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom môjho zdravotného stavu. Občas ma pichá v podbrušku. Je to iba mierne pichnutie na strane podbruška. Dnes po stolici ma začalo silno bolieť podbruško, a to hlavne po stranách. Táto bolesť ustúpila zhruba po15 min. Stolicu mám poväčšine pravidelnú, občas aj viackrát denne.

K lekárovi sa tak skoro nedostanem, lebo som mimo domova. Pred týždňom som dobrala Cedrox 500 mg.

Myslíte si, že sa jedná skôr o gynekologický problém? Alebo je to problém s črevami?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

Občasné pichnutie v podbrušku má mnoho príčin. Tu je potrebné definovať interval "občasné".
U niektorých žien bývajú bolesti v podbrušku prítomné v čase ovulácie a zvyčajne trvajú dva až tri dni.

Zápaly močových ciest sú taktiež spojené s bolesťami v podbrušku. Okrem iného sa vtedy pacienti sťažujú aj na pálenie pri močení a časté močenie.

Príčina vyššie uvedených ťažkostí môže mať svoj pôvod aj v samotnom tráviacom trakte. Ak sú bolesti brucha po každej stolici, je vhodné vyšetrenie u lekára. Ak išlo o jednorázovú bolesť po jednej stolici, je dobré si odsledovať trávenie, farbu a konzistenciu stolice, prítomnosť krvi v stolici a iné sprievodné znaky (nadúvanie, úbytok na hmotnosti, nechutenstvo).

Pri diagnostike je základom vyšetrenie pacienta. Váš lekára zváži odber krvných testov a odoslanie na sonografické vyšetrenia brucha, prípadne RTG brucha s následnou konzultáciou u odborníka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková